2022 Dora Mavor Moore Award Winners

The annual Dora Mavor Moore Awards celebrate excellence on Toronto stages. Now in their 42nd year, the Doras are Canada’s oldest and largest professional theatre, dance, and opera program.

This year’s ceremony will see awards in 46 categories across seven divisions, as well as the Silver Ticket Award and the John Kaplan Audience Choice Award.


Silver Ticket Award Laureate

Winner: Pat Bradley

Jon Kaplan Audience Choice Award

Winner: Alice in Wonderland
Guild Theatre Festival


General Theatre

Outstanding Production

  • Harry Potter and the Cursed Child — Mirvish Productions
  • Is God Is — Obsidian Theatre Company, Necessary Angel Theatre Company, Canadian Stage
  • Orphans for the Czar — Crow’s Theatre
  • The Land Acknowledgment (As You Like It) — Crow’s Theatre
  • Wildfire — Factory Theatre

Outstanding New Play

  • Chloé Hung, Three Women of Swatow — Tarragon Theatre
  • Cliff Cardinal, The Land Acknowledgment (As You Like It) — Crow’s Theatre
  • Jordan Tannahill, Draw Me Close — National Film Board of Canada, National Theatre of Great Britain, National Arts Centre, Soulpepper Theatre
  • Leanna Brodie and David Paquet, Wildfire — Factory Theatre
  • Rosa Labordé, Light — Tarragon Theatre

Outstanding Direction

  • Courtney Ch’ng Lancaster, Three Women of Swatow — Tarragon Theatre
  • John Tiffany, Harry Potter and the Cursed Child — Mirvish Productions
  • Mumbi Tindyebwa Otu, Is God Is, Obsidian Theatre Company, Necessary Angel Theatre Company, Canadian Stage
  • Soheil Parsa, Wildfire — Factory Theatre
  • Weyni Mengesha, Pipeline — Soulpepper Theatre

Outstanding Performance in a Featured Role

  • Christine Horne, Light — Tarragon Theatre
  • Craig Lauzon, Where the Blood Mixes — Soulpepper Theatre and Native Earth Performing Arts
  • Gregory Prest, Harry Potter and the Cursed Child — Mirvish Productions
  • Sabryn Rock, Is God Is — Obsidian Theatre Company, Necessary Angel Theatre Company, Canadian Stage
  • Sarah Afful, Harry Potter and the Cursed Child — Mirvish Productions
  • Sheldon Elter, Where the Blood Mixes — Soulpepper Theatre and Native Earth Performing Arts
  • Tyrone Benskin, Is God Is — Obsidian Theatre Company, Necessary Angel Theatre Company, Canadian Stage
  • Yolanda Bonnell, Kamloopa — Soulpepper Theatre and Native Earth Performing Arts

Outstanding Performance in a Leading Role

  • Alexis Gordon, ROOM — Mirvish Productions
  • Carolyn Fe, Three Women of Swatow — Tarragon Theatre
  • Cliff Cardinal, The Land Acknowledgment (As You Like It) — Crow’s Theatre
  • Hannah Spear, Mission Totally Possible — The Second City
  • Oyin Oladejo, Is God Is — Obsidian Theatre Company, Necessary Angel Theatre Company, Canadian Stage
  • Tony Ofori, Pipeline, Soulpepper Theatre
  • Vanessa Sears, Is God Is — Obsidian Theatre Company, Necessary Angel Theatre Company, Canadian Stage
  • Zorana Sadiq, MixTape — Crow’s Theatre

Outstanding Scenic/Projection Design

  • Jamie Nesbitt (Projection Design), What You Won’t Do For Love — Why Not Theatre/Luminato Festival
  • Christine Jones (Scenic Deisgn), Finn Ross, and Ash J. Woodward (Video Design), Harry Potter and the Cursed Child — Mirvish Productions
  • Joanna Yu (Scenic Design), among men — Factory Theatre
  • Ken Mackenzie (Scenic Design) and Laura Warren (Projection Design), Is God Is — Obsidian Theatre Company, Necessary Angel Theatre Company, Canadian Stage
  • Tom Parris, Andy Berry (Scenic Design), Teva Harrison, and Olie Kay (Projection Design), Draw Me Close — National Film Board of Canada, National Theatre of Great Britain, National Arts Centre, Soulpepper Theatre

Outstanding Costume Design

  • Justin Miller, Distant Early Warning — Buddies in Bad Times
  • Katrina Lindsay, Harry Potter and the Cursed Child — Mirvish Productions
  • Ming Wong, Is God Is — Obsidian Theatre Company, Necessary Angel Theatre Company, Canadian Stage
  • Samantha McCue, Kamloopa — Soulpepper Theatre and Native Earth Performing Arts
  • Shannon Lee Doyle, Three Women of Swatow — Tarragon Theatre

Outstanding Lighting Design

  • Arun Srinivasan, MixTape — Crow’s Theatre
  • Bonnie Beecher, ROOM — Mirvish
  • Kaitlin Hickey, Wildfire — Factory Theatre
  • Neil Austin, Harry Potter and the Cursed Child — Mirvish
  • Raha Javanfar, Is God Is — Obsidian Theatre Company, Necessary Angel Theatre Company, Canadian Stage

Outstanding Sound Design/Composition

  • Gareth Fry (Sound Design) and Imogen Heap (Composer and Arranger), Harry Potter and the Cursed Child Mirvish Productions
  • Thomas Ryder Payne, Is God Is Obsidian Theatre Company, Necessary Angel Theatre Company, Canadian Stage
  • Thomas Ryder Payne, MixTape Crow’s Theatre
  • Thomas Ryder Payne, Wildfire Factory Theatre

Independent Theatre

Outstanding Production

  • A Tonic for Desperate Times Theatre Gargantua
  • An IMM-Permanent Resident Nautanki Bazaar/Why Not RISER
  • Italian Mime Suicide Bad New Days
  • The Home Project The Howland Company
  • Three Ordinary Men Cahoots Theatre

Outstanding New Play

  • Akosua Amo-Adem, Qasim Khan, and Cheyenne Scott, The Home Project The Howland Company
  • Neha Poduval and Himanshu Sitlani, An IMM-Permanent Resident Nautanki Bazaar/Why Not RISER
  • Steven Elliott Jackson, Three Ordinary Men Cahoots Theatre
  • The Company, Italian Mime Suicide Bad New Days
  • The Ensemble, A Tonic for Desperate Times Theatre Gargantua

Outstanding Direction

  • Adam Paolozza and Kari Pederson, Italian Mime Suicide Bad New Days
  • André Sills, Gloria! ARC in association with Crow’s Theatre
  • Jacquie P.A. Thomas, A Tonic for Desperate Times Theatre Gargantua
  • Miquelon Rodriguez, An IMM-Permanent Resident Nautanki Bazaar/Why Not RISER
  • Tanisha Taitt, Three Ordinary Men Cahoots Theatre

Outstanding Performance by an Individual

  • Cass Van Wyck, The Huns One Four One Collective
  • Cass Van Wyck, Two Minutes to Midnight One Four One Collective
  • Craig Lauzon, Detroit Coal Mine Theatre
  • Layne Coleman, TRUE Project Undertow
  • Liz Der, The House of Bernarda Alba Modern Times Stage Company and Aluna Theatre
  • Louise Lambert, Detroit Coal Mine Theatre
  • Rhoma Spencer, The House of Bernarda Alba Modern Times Stage Company and Aluna Theatre
  • Vivian Chong, Dancing with the Universe — REAson d’etre Dance Productions

Outstanding Performance by an Ensemble

  • Adam Paolozza, Nicholas Eddie, Rob Feetham, Ericka Leobrera, Italian Mime Suicide Bad New Days
  • Akosua Amo-Adem, Qasim Khan, Cheyenne Scott, The Home Project The Howland Company
  • Heather Marie Annis, Sierra Haynes, Alexandra Lainfiesta, Michael Gordon Spence, Nabil Traboulsi, A Tonic for Desperate Times Theatre Gargantua
  • Jamar Adams-Thompson, Tristan Claxton, Jack Copland, Three Ordinary Men — Cahoots Theatre
  • Neha Poduval, Himanshu Sitlani, An IMM-Permanent Resident Nautanki Bazaar/Why Not RISER

Outstanding Scenic/Projection Design

  • Evgenia Mikhaylova and Anahita Dehbonehie (Scenic and Projection Design), Italian Mime Suicide Bad New Days
  • Andrew Dollar (Scenic Design) and Maxim Luca Bortnowski (Projection Design), The Cold War VideoCabaret
  • Jackie Chau (Scenic Design), Gloria! ARC in association with Crow’s Theatre
  • Michael Gordon Spence (Scenic Design) and Laird Macdonald (Projection Design), A Tonic for Desperate Times Theatre Gargantua
  • Nick Blais (Scenic Design), The Antipodes Coal Mine Theatre

Outstanding Costume Design

  • Allie Marshall and Evgenia Mikhaylova, Italian Mime Suicide — Bad New Days
  • Anahita Dehbonehie and Niloufar Ziaee, 1184 Phoenix Arts and Aga Khan Museum
  • Angela Thomas, The House of Bernarda Alba Modern Times Stage Company and Aluna Theatre
  • Claudia Tam, Three Ordinary Men Cahoots Theatre
  • Melanie McNeill and Astrid Janson, The Cold War VideoCabaret

Outstanding Lighting Design

  • André du Toit, Italian Mime Suicide Bad New Days
  • Andrew Dollar, The Cold War VideoCabaret
  • Jareth Li, The Home Project The Howland Company
  • Jenny Jimenez, 1184 Phoenix Arts and Aga Khan Museum
  • Laird Macdonald, A Tonic for Desperate Times Theatre Gargantua

Oustanding Sound Design/Composition

  • Arif Mirabdolbaghi and Cheldon Paterson, Italian Mime Suicide Bad New Days
  • David DeLeary, The Home Project The Howland Company
  • Miquelon Rodriguez, An IMM-Permanent Resident Nautanki Bazaar/Why Not RISER
  • Thomas Ryder Payne with Original Compositions by the Ensemble, A Tonic for Desperate Times Theatre Gargantua

Musical Theatre

Outstanding Production

  • &Juliet Mirvish Productions
  • Boy Falls From the Sky Mirvish Productions
  • Dixon Road Musical Stage Company, Obsidian Theatre Company, Canadian Stage
  • Into the Woods Talk Is Free Theatre
  • Sweeney Todd Talk Is Free Theatre

Outstanding Performance in a Featured Role

  • Cyrus Lane, Sweeney Todd Talk Is Free Theatre
  • Germaine Konji, Into the Woods Talk Is Free Theatre
  • Jeff Lillico, Sweeney Todd Talk Is Free Theatre
  • Kole Dumford, Killing Time: A Game Show Musical Mixtape Projects
  • Melanie La Barrie, &Juliet Mirvish
  • Noah Beemer, Sweeney Todd Talk Is Free Theatre
  • Richard Lam, Into the Woods Talk Is Free Theatre
  • Tess Benger, Sweeney Todd Talk Is Free Theatre

Outstanding Performance in a Leading Role

  • Aidan deSalaiz, Into the Woods Talk Is Free Theatre
  • Betsy Wolfe, &Juliet Mirvish Productions
  • Germaine Konji, Dixon Road Musical Stage Company, Obsidian Theatre Company, Canadian Stage
  • Glynis Ranney, Sweeney Todd Talk Is Free Theatre
  • Jake Epstein, Boy Falls From the Sky Mirvish Productions
  • Lorna Courtney, &Juliet Mirvish Productions
  • Michael Torontow, Sweeney Todd Talk Is Free Theatre
  • Tracy Michailidis, Into the Woods Talk Is Free Theatre

Outstanding New Musical

  • Anika Johnson, Divine Interventions CORPUS Dance Projects
  • Fatuma Adar, Dixon Road Musical Stage Company, Obsidian Theatre Company, Canadian Stage
  • Jake Epstein, Boy Falls From the Sky Mirvish Productions
  • Ben Kopp and Margot Greve, Killing Time: A Game Show Musical Mixtape Productions

Outstanding Musical Direction

  • Anika Johnson, Divine Interventions CORPUS Dance Projects
  • Chris Tsujiuchi, Into the Woods Talk Is Free Theatre
  • David Atkinson, Boy Falls From the Sky Mirvish Productions
  • Dominic Fallacaro, &Juliet Mirvish Productions
  • Dan Rutzen, Sweeney Todd Talk Is Free Theatre

Outstanding Direction

  • Luke Sheppard, &Juliet Mirvish Productions
  • Margot Greve, Killing Time: A Game Show Musical Mixtape Projects
  • Michael Torontow, Into the Woods Talk Is Free Theatre
  • Mitchell Cushman, Sweeney Todd Talk Is Free Theatre
  • Robert McQueen, Boy Falls From the Sky Mirvish Productions

Outstanding Achievement in Design

  • Laura Delchiaro (Costume Design), Sweeney Todd Talk Is Free Theatre
  • Nick Blais (Lighting Design), Sweeney Todd Talk Is Free Theatre
  • Brandon Kleiman (Scenic Design), Boy Falls From the Sky Mirvish Productions
  • Kathleen Black (Scenic Design), Sweeney Todd Talk Is Free Theatre
  • Soutra Gilmour (Scenic Design), &Juliet Mirvish Productions

Outstanding Original Choreography

  • Cameron Carver, Sweeney Todd Talk Is Free Theatre
  • Jennifer Weber, &Juliet Mirvish Productions
  • Matthew O’Connor and Bonnie Kim Divine Interventions, CORPUS Dance Projects
  • Ray Hogg, Esie Mensah, and Rosie Harbans Dixon Road, Musical Stage Company, Obsidian Theatre Company, and Canadian Stage

Theatre for Young Audiences

Outstanding Production

  • Alice in Wonderland Guild Festival Theatre
  • Fireside Munsch (’21) Fireside Stories
  • MOBY: A Whale of a Tale Art & Water
  • MORE Fireside Munsch Fireside Stories
  • Spoiiiiiiiiing Harbourfront Junior Festival

Outstanding New Play

  • Annie Tuma and Lena Maripuu, MOBY: A Whale of a Tale, Art & Water
  • Stories by Robert Munsch, Adapted by M. John Kennedy, Fireside Munsch (’21) Fireside Stories
  • Stories by Robert Munsch, Adapted by M. John Kennedy, MORE Fireside Munsch Fireside Stories

Outstanding Direction

  • Alex Montagnese, MOBY: A Whale of a Tale Art & Water
  • Dahlia Katz, Fireside Munsch (’21) Fireside Stories
  • Dahlia Katz, MORE Fireside Munsch Fireside Stories
  • Kitt Johnson, Spoiiiiiiiiing Harbourfront Junior Festival
  • Tyler J. Seguin, Alice in Wonderland, Guild Festival Theatre

Outstanding Performance by an Individual

  • Kiana Woo, Alice in Wonderland Guild Festival Theatre
  • M. John Kennedy, Fireside Munsch (’21) Fireside Stories
  • M. John Kennedy, MORE Fireside Munsch Fireside Stories
  • Samuel Gustavsson, Spoiiiiiiiiing Harbourfront Junior Festival
  • Sture Ericson, Spoiiiiiiiiing Harbourfront Junior Festival

Outstanding Performance by an Ensemble

  • Amaka Umeh, Jamar Adams-Thompson, Lena Maripuu, Alex Millaire, Kaitlin Milroy, and Annie Tuma, MOBY: A Whale of a Tale Art & Water
  • Anne-Marie Krytiuk, Cayne Kitagawa, Lauren Wolanski, Michael Williamson, Muhaddisah, Alice in Wonderland Guild Festival Theatre

Outstanding Achievement in Design

  • Gabriel Vaillant (Costume Design), MOBY: A Whale of a Tale Art & Water
  • Mogens Kjempff (Lighting Design), Spoiiiiiiiiing Harbourfront Junior Festival
  • Nancy Anne Perrin (Costume Design), Alice in Wonderland Guild Festival Theatre
  • Nancy Anne Perrin (Puppetry), Alice in Wonderland Guild Festival Theatre
  • Nancy Anne Perrin (Scenic Design), Alice in Wonderland Guild Festival Theatre

Congratulations to all the nominees of the 2022 Dora Mavor Moore Awards!

For a full list of winners across all divisions, including opera, dance, and touring productions, view TAPA’s recipient announcement.


Leave a Reply

We’d love to hear from you! Feel free to leave a comment below, but please read our conditions first: 1) Be respectful, 2) Please don’t spam us, 3) We will remove any comments that contain hate speech, pornography, harassment, personal attacks, defamatory statements, or threats. Thanks for your understanding.

Your email address will not be published.

Written By

Jessica is an Associate Editor at Intermission, as well as a writer, classically-trained actor, and plant enthusiast. Since graduating from LAMDA in the UK with her MA in acting, you can often find her writing screenplays and short plays in the park, writing extensive lists of plant care tips, or working on stage and screen (though she uses a stage name). Jessica freelances with various companies across Canada, but her passion lies in working with theatre artists and enthusiasts.